Ruiny

Autor: Monika Rusinová | 2.12.2011 o 22:00 | (upravené 1.2.2012 o 0:15) Karma článku: 15,33 | Prečítané:  160x

Majestátne priestory chrámu svätej Kataríny Alexandrijskej a priľahlého kláštora obývané františkánmi sú dnes ruinami. Každý vníma tieto ruiny inak. Zachraňovať stavbu, kto chátra niekoľko storočí naplní človeka nielen dobrým pocitom, ale aj úvahami nad tým, čo je chátrajúce v jeho živote, a čo by mal opraviť. Za štyri roky pôsobenia na tomto mieste som nepriložila ruku len ku konzervovaniu tejto nádhernej stavby, ale aj som si vytvorila nové priateľstvá a robila som veci o ktorých sa mi pár rokov ani nesnívalo, že budem robiť. Na Katarínke boli už stovky ľudí. V každom jednom srdci sa určite zapísala odlišným spôsobom. Takisto ako v mojom. Tento rok som sa nemohla pripojiť k tým šťastlivcom, ktorí počas hlavnej sezóny boli na lešení, no aspoň sa s vami podelím o to, aké spomienky toto miesto vo mne vyvolávala v lete 2011, keď som musela zostať doma sedieť kvôli zlomenine nohy.

 

Ruiny sú tajomstvo. Zub času sa spolu s temnom ľudstva zakráda lesom vo dne v noci. Steny chrámu zbavil svojej niekdajšej slávy. Posvätné priestory boli plienené a vykrádané, ich svätí obyvatelia boli vyháňaní a klenby padali. Miesto duchovného bohatstva  sa stalo miestom chudoby, miestom ničoho. To, čo zostalo, postupne splynulo s lesom a dlhé stáročia čakalo na objavenie. Boli to majestátne priestory chrámu svätej Kataríny Alexandrijskej a priľahlého kláštora obývané františkánmi.

Svitla nová nádej. Starobylosť a veľkoleposť sa stretla s mladosťou a túžbou dokázať niečo neuveriteľné, niečo nevídané. Toto spojenie nemalo taký efekt ako veľký tresk, ale zatriaslo niečím oveľa dôležitejším ako je zemeguľa. Úplne zmenilo základ celej našej existencie, naše najvnútornejšie jadro, ktoré nie je ani nami dôkladne preskúmané, ktoré dokonalo pozná iba Boh – zatriaslo ľudskou dušou.

Je známou pravdou, že ticho lieči dušu. Nie je však ticho ako ticho.

Ticho na púšti naháňa strach, ticho v tmavom zákutí veľkomesta vzbudzuje hrôzu, ticho pred búrkou dáva tušiť silu živlu. Pred tichom máme rešpekt, doslova sa ho bojíme.

V ruinách dostáva ticho iný rozmer. V tichu stojacich múrov sa ozývajú modlitby mníchov prosiacich za celé ľudstvo, ďakujúcich za celé stvorenie a chváliacich veľkosť jediného Boha. Do celej stavby sú vpečatené kvapky potu a mozole, ktoré vdýchli život majestátnym múrom. Kamene, tehly a malta sa pod ich rukami premieňali na najvernejší obraz ľudského vnútra – na Boží chrám.

Chrám sa musel stratiť v spleti prírody ticho stojacej okolo, aby mohol byť znova oživený spoločenstvom mladých ľudí a mohol znova povstať. Miesto ožilo, ale do sŕdc mladých sa vkradlo trocha ticha, blahodárneho, ukľudňujúceho ticha.

Na takomto mieste nájdeme, čo potrebujeme. Nachádzame smerovanie, nachádzame naše talenty a zručnosti a ich uplatnenie pre iných. Opúšťame náš egoizmus. Boh vie, aký je občas silný.

Postupne nachádzame silu prekonať všetko: svoj strach, svoje limity, svoje chyby, pokušenia, prekonať seba s pomocou Boha. Dokázať nemožné, uveriť v uskutočnenie svojich túžob daných z hora ako jasný odkaz čakajúci na odkrytie.

Nachádzame lásku. Spoločenstvo, kde sa nehľadí na zovňajšok, ale na vnútro. Spoločenstvo, kde sa snažíme prijímať druhého so všetkými dobrými aj zlými vlastnosťami. Spoločenstvo, kde sa o seba staráme. Spoločenstvo, kde objavujeme bohatstvo priateľstiev a partnerskej lásky. Spoločenstvo, v ktorom si vážime druhých, ich hodnoty aj hodnoty dávnych generácií. Spoločenstvo pripravujúce na život.

Nachádzame zmysel, hĺbku, šírku bytia. Nachádzame Boha, a cez neho nachádzame samých seba. Nachádzame pravý život.

Do môjho srdca sa vkradlo trochu ticha. Každý máme malý kúsok raja, kde nachádzame pokoj a ticho, radosť a dobro. Kde je život pomalší a istým spôsobom krajší. Či už je to Katarínka, alebo nie, uchovajte si spomienku naň, aj na ľudí a udalosti, čo vás tam postretli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?