Hudobné vitamíny II. – Mnohé tváre lásky

Autor: Monika Rusinová | 12.2.2012 o 18:00 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  585x

Snáď od vzniku hudby samotnej je láska témou číslo jedna. Inak to nie je ani dnes – nemám však na mysli len klasické love songy, z ktorých sa cítime byť presladení, ale aj tie o hneve po rozpade vzťahu, zlomenom srdci, prípadne o zmiešaných pocitoch voči druhej osobe.

Práve sme na mainstreamovej pôde (hlavne pop a pop rock), áno a to znamená, že väčšinu piesní nižšie ste počuli už miliónkrát a pravdepodobne ste na ne alergickí. V niektorých prípadoch som si ani nevedela predstaviť, že sa to dá zaranžovať pre sláčikový kvartet, no zvedavosť mi nedala nevypočuť si. A vôbec som neľutovala! Niektoré „nenávidené“ piesne sú podľa mňa lepšie ako originál (možno preto, že všadeprítomné „tuc-tuc“ bolo odstránené) a odhaľuje len to najlepšie – jemnosť, radosť, lyrickosť, niekedy divokosť, smútok, hnev.

Avril Lavigne – I`m with You (2002)

Aj napriek tomu, že Avril bola vždy rockerka, keď sa dala na nejakú pomalšiu vec, vždy ma dostala. I`m With You je jedná z mojich najobľúbenejších. Je úplne jedno, že má takmer dobrých 10 rokov, odkaz o samote, zmätku v živote a hľadaní niekoho s kým ho zdieľať a povzbudzujúce „Som s tebou...“ spôsobili, že si doteraz pamätám aspoň slová refrénu. Transformácia sa viac ako podarila, najviac oceňujem dynamiku celej skladby. Skúste si predstaviť tanec novomanželov. :)

Beyoncé – Crazy in Love (2003)

Jedno zo stratených detí z Destiny`s Child nastúpilo aj vďaka tejto piesni na raketovú sólovú kariéru a stalo sa popovou divou. Tu niekde sa aj začal vzťah s Jay-Zym, už teraz manželom a čerstvým ockom ich dcérky Blue Ivy. Beyoncin debut o zamilovanej pobláznenosti a obsesii patrí do kategórie koververzií „Tak toto som nečakala!!!“ Niektorým súčasným hitom ani takáto klasická úprava nepomôže a znejú neznesiteľne chudobne až plytko. Tu to jednoznačne neplatí, refrén je kus umenia a rozlíšenie medzi rapovaním Jay- Zyho a spevom Beyoncé je nielen počuteľné, ale aj citeľné z interpretácie.

3 Doors Down – Here without you (2003)

Veľmi dlho som si myslela, že originál spievajú Nickelback (hlas speváka sa podobá na hlas Chada Kruegera), chrapľavé hlasy mám veľmi rada, v tomto prevedení bez neho je však celá pieseň ešte smutnejšia a naliehavejšia. Je to presne ten typ love songu o strate a bolesti z nej. Aj napriek smutnej téme, vždy keď vidím tie krásne obrázky, som presvedčená, že podobná hudba bude hrať v nebi.

Maroon 5 – She Will Be Loved (2004)

Ešte singel z ich debutového albumu, tiež jedna z tých pesničiek s častou rotáciou v rádiách (že prečo viem celý text naspamäť :D). Klasická podoba príbehu o stále sa opakujúcom odchode a návrate a „vždy otvorených dverách“ sa viac ako podarila, nedá mi nespievať spolu s vokálovou líniou. K dokonalosti chýba už len hlas Adama Levina.

Snow Patrol – Chasing Cars (2006)

Keď sa stali Snow Patrol známi v našich zemepisných šírkach, denne chodil originál v rádiách, spolu so sestrami to bola naša obľúbená pieseň. Minimalizmus v slovách, veľa metafor a veľmi čudný videoklip ju robili strašidelne krásnou, a táto verzia strašidelnú krásu zaklincovala. Nikde sa v texte nespomína slovo „láska“, no je od začiatku do konca plná tohto citu, či už originál, alebo táto verzia.

Jason Mraz – I`m Yours (2008)

Veselá funky pesnička, ktorej bolo kedysi plné rádio. Presne tak, ako sa Jason hrá s hlasom v origináli, sa hrajú aj husle a je to naozaj jedna z tých obveseľujúcich a hravých trackov. Presne tá správna nálada pre pesničku, v ktorej sa chlapec bezhlavo zaľúbil a teraz svoju milovanú presviedča, že cíti to isté a nech sa tomu poddá. Ten typ situácie, keď chlapec stratí hlavu a dievča si ju zachová chladnú. Je osviežujúca ako ten letný vánok.

All American Rejects – Gives You Hell (2008)

„Rejecti“ urobili s touto pesničkou doslova dieru do sveta, keď sa ocitla v prvej 50tka najlepšie sa predávajúcich rockových trackov 21. Storočia a tiež patrila medzi najhranejšie piesne roku 2009. Je to typická „rozchodová“ hitovka - text jasne hovorí o nepríjemnom rozpade vzťahu z oboch strán intepretovaný až neuveriteľne (škodo)radostným spôsobom. Táto interpretácia neobišla ani túto verziu, dokonca znie ešte veselšie. Až do neba vyzdvihujem ako fantasticky znie gitarové sólo a coda.

Lady GaGa – Bad Romance (2009)

Kráľovná extravagancie teda nie je moc moja šálka kávy, hlavne jej staršie veci. VSQ ju dosť „skultúrnili“ a v podstate môžem odporučiť každú z jedenástich koververzií. Striedanie lyrických a údernejších sekvencií mi zase raz nútili pomyslieť si „No, tak toto som zase raz nečakala“ a ukázali majstrovstvo Lady Gagy ako skladateľky. Čo sa týka témy pesničky, je o tom, aké je to byť zamilovaná do najlepšieho priateľa. Gaga ju napísala na turné ako reakciu na jej stroskotané vzťahy a z nich prameniacu paranoju.

Adele – Set Fire to the Rain (2011)

Vstup Adele na hudobnú scénu považujem za na návrat kvality, čo sa textu a interpretácie týka. Hlavne v druhom albume sa nachádza perla za perlou. Táto koververzia mi úplne roztápa srdce už pri prvých tónoch. Niet sa čudovať, text je ambivalentné striedanie hnevu kvôli klamstvám partnera a neutíchajúcim smútkom za ním. Stav, keď vzplanie oheň hnevu, ale slzy smútku a osamelosti ho zahasia, aj keď vedia, že vzplanie znovu.

Bruno Mars – It Will Rain (2011)

Dovolila som si menší import zo soundtracku Twiglightu, nie však kvôli tomu, že by som bola skalný fanúšik, ale len a len kvôli piesni ako takej. Naozaj ma nelákajú veci týkajúce sa upírov (existuje jedna výnimka, o tom však potom). Bruno je jeden z tých lepších mužských interpretov mainstreamu a môžete sa pripraviť, že originál „It Will Rain“ bude v rádiách na dennom poriadku. Tentoraz si myslím, že oprávnene. Text o chlapcovi, ktorý nie je dosť dobrý pre rodičov svojho dievčaťa a je ochotný sa zmeniť, “lebo už nebude slnko v jeho živote, ak ona odíde“, láme srdce už pri prvom počutí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.


Už ste čítali?